Asfalt Nedir ?

ASFALT NEDİR?

Doğada bulunan veya petrolün işlenmesinden elde edilen ve içindeki hakim bileşenin bitüm olduğu koyu kahverenği ile siyah arasında renge sahip bağlayıcı özellikte bir malzemedir.

AGREGA NEDİR?

Derecelenmiş taneler halinde, karışım amacıyla kullanılan sert, atıl ve mineral malzemeler. Kum, çakıl, kırmataş agrega kabul edilir.

1 – AŞINMA TABAKASI

Üstyapının en üst tabakası olan aşınma tabakası, genellikle 5 cm kalınlığında asfalt betonu olarak uygulanmaktadır. Tip 1 Beton Asfalt Aşınma : En büyük tane boyutu 19 mm olan aşınma tipidir. Ağır ve veya sürekli trafiğin olduğu sahalarda uygulanmaktadır.

Tip 2 Beton Asfalt Aşınma : En büyük tane boyutu 12,5 mm olan, Tip 1 aşınmaya kıyasla daha yüksek oranda bitüme haiz aşınma tipidir. Genellikle hafif araç otoparkları, spor sahaları, yürüme yolları gibi ağır ve sürekli trafiğin bulunmadığı sahalarda uygulanmaktadır.

2 – BİNDER TABAKASI

Bitümlü temel veya granüler temel üzerine tatbik edilen binder tabakası, trafiğe bağlı olarak genellikle 6-8cm kalınlıklarda asfalt betonu olarak uygulanmaktadır.

3 – BİTÜMLÜ TEMEL TABAKASI

Genellikle plentmiks temel tabakası üzerine tatbik edilen bitümlü temel tabakası, trafiğe bağlı olarak 8-18cm kalınlıklarda uygulanmaktadır.

ASFALT ÇEŞİTLERİ

MASTİK ASFALT

Genellikle köprülerde olmak üzere beton veya çelik yüzeyler üzerine gelen esnek kaplamalar mastik asfalt karışımları ile yapılmaktadır. Beton yüzeylerde yalıtım içinde mastik asfalt karışımları kullanılmaktadır.

STONMASTİK ASFALT

Dingil yüklerinin neden olduğu oluklanmaları en aza indirgemek ve yolların ömrünü uzatmak için yüksek bitüm oranına sahip stone mastic kaplamalar geliştirilmiştir. Özellikle ağır taşıt trafiğinin yoğun olduğu yollarda tercih edilmektedir.

RENKLİ ASFALT

Güvenlik ve dekorasyon amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yaya geçitleri, spor alanları, bisiklet yolları ve yürüyüş parkurları başlıca kullanım alanlarıdır.

MODİFİYE ASFALT

Modifiye asfalt ile tekerlek izi oluşumu, termal çatlaklar, yorulma çatlakları gibi deformasyonların önemli ölçüde önüne geçilmektedir.

SESSİZ ASFALT

Karayollarında tekerlek ve yol yüzeyi arasındaki sürtünme nedeniyle gürültü oluşmakta bu da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Reçine esaslı katkı maddeleri ile özel gradasyonlu sıcak asfalt karışımları elde edilerek sürtünmeden kaynaklı gürültünün nispeten azaldığı tespit edilmiştir. Huzurevi, hastane gibi mekanların olduğu bölgelerde tercih edilmektedir.

 

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiden, doğru cevaplar alınır.