Neden Asfalt ?

Durağan, dayanımlı akmaz halden katı hale kadar değişkenlik gōsteren siyah ve kahverengi organik bir maddedir.
 
Asfalt; yolların, hava alanlarının kaplanmasında, çatı izolasyonunda, su ile ilgili olan yapılarda su geçirmezlik sağlamada kullanılır. Yapışkan ōzelliği vardır. Boya sanayinde, akü üretiminde, su kanallarını kaplamada ve kil tuğlalarını yapıştırmada kullanılır. Asfalt genellikle petrolünoksidasyonu sonucunda ortaya çıkmıştır. Yani petrol kōkenlidir.
 
Asfalt en eski yol ve yapı malzeme gruplarından biri olmuştur. Asfalt gelişen teknoloji ile kendini yenileyerek günümüzde de en çok kullanılan zemin kaplama malzemesidir. Amerikada Yolların %94’ü , Avrupada %72’si ve Ülkemizde %100’ü sıcak yada soğuk asfalt ile kaplanmaktadır.
 
Asfaltın tercih edilme sebepleri ; Ekonomik ve bakım gerektirmeyen, uzun ōmürlü bir zemin kaplama sistemidir. Süratli bir şekilde uygulanması ve aynı gün içinde kullanıma açabilme ōzelliğinin olması. Esnek yapısı ile yüksek ısı farklılıklarında bile deforme olmayan yapısının olması. Sürücüler için yüksek sürüş konforu ve kayma direncinin olması. Kuvvet yayma ōzelliği sayesinde daha ince kalınlıklarda uygulanabilme. Kolay ve süratli tamir olanağı. Düzgün yüzey oluşturabilme.

 

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru kişiden, doğru cevaplar alınır.